
Uszczelnianie komina – szlamowanie
Przewody kominowe narażone są na niszczenie już od dnia ich zbudowania. Jest to naturalna kolej rzeczy wynikająca z pełnionych przez nie funkcji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości można zdecydować się jednak na uszczelnianie komina metodą szlamowania. Coraz częściej w mówi się na temat zatrucia w mieszkaniach tlenkiem węgla. Ekspertyzy wykonywane już po nieszczęśliwych wydarzeniach pokazują, że najczęstszym winowajcą są w tych przypadkach nieszczelne przewody wentylacyjne lub spalinowe (również przewody „dymowe”). Dlatego tak ważne dla zdrowia i życia człowieka jest regularne dokonywanie pomiarów szczelności przewodów oraz przeglądów komina. Nierzadko pozwalają one zapobiec tragedii.
Szlamowanie komina metodą ISOKERN
Szlamowanie to uszczelnianie przewodów kominowych od wewnątrz specjalnym produktem. Metoda ta wykorzystuje masę żaroodporną i jest alternatywą dla montażu wkładów kominowych żaroodpornych. Doszczelniamy każdy przewód, przede wszystkim tam, gdzie nie można lub są trudności z włożeniem wkładu. Metoda doszczelniania na mokro nie zawęża średnicy przewodu kominowego oraz tworzy po wyschnięciu powierzchnię twardą jak skała. Uszczelnianie komina na mokro jest ponadto około 30% tańsze niż wkład ze stali. Masę żaroodporną stosuje się w przypadku pieców CO (węgiel, drewno) oraz kominków. Doszczelnia ona przewód kominowy pracujący w trybie suchym, którego temperatura spalin przekracza 160°C.
Uszczelnianie przewodów kominowych odbywa się mechanicznie przez wprowadzanie specjalnego tłoku uszczelniającego od dołu przewodu, natomiast masa jest wlewana od góry i wcierana stopniowo poprzez wyciąganie tłoka uszczelniającego do góry specjalną maszyną ustawioną na kominie. W ten sposób wszystkie nieszczelności w kominie zostają zlikwidowane, a przewód przybiera kształt tuby o jednolitych, równych ściankach. Średnica komina w wyniku przeprowadzenia procedury zostaje jedynie nieznacznie zwężona (około 3-4 mm) – jest to bardzo duży plus w przypadku kominów o małej średnicy.
Informacje na temat uszczelniania przewodów kominowych poprzez szlamowanie
Przegląd lub ekspertyza komina wykazały nieszczelności? Nie warto zwlekać. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie osób przebywających w budynku oraz mienia, zachęcamy do wykonania uszczelniania komina metodą szlamowania. Podstawowe informacje na temat procedury:
- uszczelnianie przeprowadzamy masą żaroodporną,
- uszczelnianie jest mało inwazyjne,
- ścianka poszerza się zaledwie o kilka mm,
- stosujemy masę uszczelniającą Cermas, Jawar,
- jesteśmy autoryzowanym wykonawcą i dystrybutorem wymienionych mas uszczelniających,
- najwyższa jakość uszczelniania potwierdzona autoryzacją producentów,
- stosujemy metodę ISOKERN.
CERMAS
JAWAR
W ramach usługi szlamowania wykorzystujemy również masy uszczelniające firmy Jawar. Jest to silikatowa masa uszczelniająca wykorzystywana do wewnętrznej renowacji przewodów kominowych oraz wentylacyjnych.