Jak zamontować wkład kominowy?
Nowoczesne wkłady kominowe są produkowane z różnych materiałów i przeznaczone do odprowadzania spalin z różnych urządzeń – gazowych, olejowych albo kotłów działających na paliwa stałe. Wszystkie zastosowane do ich konstrukcji materiały charakteryzują się najwyższą jakością i gwarantują trwałość oraz całkowitą odporność instalacji. Sprzedawane przez naszą firmę wkłady kominowe posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty poświadczające ich jakość oraz bezpieczeństwo. Budując dom albo decydując się na remont i wymianę starego wkładu kominowego, musimy przeprowadzić montaż nowego wkładu. Nie jest to proste zadanie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowców, którzy mają wiedzę i doświadczenie, więc będą mogli przeprowadzić montaż sprawnie i bezpiecznie. Tylko profesjonalny montaż wkładu kominowego da nam gwarancję jego bezpiecznej eksploatacji, dlatego nie warto ryzykować i zabierać się do tego samodzielnie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy krok po kroku, jak wygląda prawidłowy montaż wkładu kominowego.
1. Sprawdzenie kanału kominowego
Zanim przystąpimy do montażu, musimy upewnić się, czy kanał kominowy jest drożny i ma właściwe rozmiary. Sprawdzamy, czy jego światło się nie zawęża.
2. Montaż uchwytu wsporczego
Przygotowujemy linę. Przeciągamy ją przez pierwszy element kominowy, a na jej końcu montujemy uchwyt wsporczy. Następnie przeciągami linę przez kolejne elementy.
3. Smarowanie uszczelek
Aby elementy łatwiej się łączyły, smarujemy uszczelkę specjalistycznym preparatem.
4. Opuszczanie rury
Ustawiamy elementy kielichem ku górze i powoli opuszczamy rurę w kanał kominowy.
5. Odczepienie uchwytu wsporczego
Kiedy rura jest już opuszczona, musimy odczepić od niej uchwyt wsporczy.
6. Montaż kolana ze wspornikiem
We wcześniej przygotowanym otworze montujemy kolano ze wspornikiem.
7. Zasłonięcie otworu w ścianie
Aby zasłonić nieestetyczny otwór w ścianie, zakładamy specjalną rozetę maskującą.
8. Montaż miski
Na przyłączu montujemy specjalną miskę, która będzie zapobiegała przedostawaniu się skroplin z przewodu powietrznego do kotła.
9. Montaż adaptera
Przystępujemy do montażu adaptera. Musi być on odpowiednio dobrany do typu kotła.
10. Montaż trójnika
Na wylocie z pieca montujemy trójnik, który umożliwia bezproblemowy i łatwy dostęp do przyłącza.
11. Sprawdzenie poziomów
Pod koniec sprawdzamy przy użyciu poziomicy, czy zachowany jest delikatny spadek przyłącza w kierunku kotła. Dzięki niemu zagwarantowany będzie właściwy odpływ skroplin.
12. Instalacja płyty dachowej
Nakładamy płytę dachową i uszczelniamy ją silikonem dekarskim.
13. Montaż kołnierza przeciwdeszczowego
Montujemy go nad przykręconą płytą dachową.
14. Montaż ustnika
Na zakończeniu pionu kominowego montujemy ustnik. Na zakończeniach przewodów z pieców gazowych nie montujemy żadnych daszków.