Jak uszczelnić stary komin?
Sprawny komin jest podstawą każdego domu, ponieważ spełnia bardzo ważne funkcje – odprowadza dym oraz uczestniczy w procesie wentylacji. W sytuacji braku prawidłowego ciągu może powstać bardzo poważne niebezpieczeństwo. Nieprawidłowa wentylacja może spowodować, że toksyczny tlenek węgla – czad nie zostanie w pełni odprowadzony przez przewód kominowy. Niestety gaz ten jest bezwonny oraz bezbarwny, dlatego jest nazywany potocznie ,,cichym zabójcą’’. Zadbanie o szczelność komina jest więc kluczowe, a także uregulowane przepisami prawnymi, tym bardziej, że z upływem lat ten element ulega eksploatacji.
Najpierw należy sprawdzić szczelność komina
Jak dokładnie sprawdzić szczelność komina? Istnieje bardzo prosty, domowy sposób na zrobienie tego samodzielnie. Wystarczy umieścić podpaloną kapsułkę dymną w kominku, która przez minutę wydziela bardzo intensywny dym. Korzystając z tego sposobu można dowiedzieć się, czy przewód kominowy jest szczelny oraz czy wentylacja jest w pełni sprawna. Jeśli po zastosowaniu kapsułki dymnej powietrze w pomieszczeniu pozostanie czyste to dobry znak. Jeśli jednak w domu zaczną unosić się kłęby to oznacza, że komin nie jest szczelny i należy zgłosić się do profesjonalisty, który zajmuje się uszczelnianiem przewodów kominowych.
Szlamowanie komina – skuteczna metoda na uszczelnienie przewodów kominowych
Szlamowanie jest jedną z metod, która pozwala na skuteczne uszczelnienie przewodów kominowych. Polega na powleczeniu wnętrza komina specjalną masą, która posiada właściwości żaroodporne oraz jest wytrzymała na ścieranie. Doskonale sprawdza się do uszczelnienia zarówno przewodów kominowych, jak i wentylacyjnych. Przed rozpoczęciem procesu szlamowania, komin należy bardzo dokładnie oczyścić. To pozwoli na precyzyjne pokrycie masą wszystkich ubytków, przez które powstała nieszczelność. Niestety, ta metoda musi być powtarzana co jakiś czas, ponieważ masa żaroodporna nie eliminuje powstałych ubytków, a jedynie je osłania.
Istnieją także inne metody uszczelniania komina. Jednymi z najbardziej popularnych są obróbka przy użyciu blachy oraz frezowanie. Pierwsza metoda polega na umieszczenie w przewodzie wkładki z żaroodpornej blachy, druga natomiast opiera się na powiększeniu średnicy ciągu poprzez frezowanie.