Jak przebiega proces frezowania komina?
Osobom, które chcą naprawić swój stary komin, często zleca się jego frezowanie i uszczelnienie. Frezowanie, najprościej mówiąc, polega na poszerzeniu szybu kominowego. Uszczelnienie z kolei wiąże się z montażem stalowego lub ceramicznego wkładu, który zapobiega niebezpieczeństwu związanemu z przedostawaniem się spalin do wnętrza domu. Co warto wiedzieć o frezowaniu? Sprawdźmy!
Frezowanie od A do Z
Frezowanie komina jest możliwe tylko wtedy, gdy jest on wybudowany w pionie, bez załamań. Przed przeprowadzeniem prac do klienta przyjeżdża pracownik firmy, która wykona usługę. Ocenia on stan komina, sprawdza też dostęp do niego ze strony dachu. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych zabrania frezowania kominów osobom nieupoważnionym. Fachowiec dokonuje pomiarów i wycenia frezowanie (oraz montaż wkładu, jeśli klient zleca kompleksową naprawę). Dopiero wtedy strony mogą umówić się na termin jej wykonania.
W umówionym dniu ekipa kominiarska przyjeżdża ze specjalnym urządzeniem – frezarką kominową. Frezowanie komina odbywa się w jego wnętrzu, od strony dachu, domownicy nie muszą więc martwić się o bałagan w domu. Urządzenie stopniowo szlifuje wewnętrzne ściany komina za pomocą głowic frezujących, obracających się z wysoką prędkością. Frezarka usuwa z komina nadmiar cegieł, zaprawy, gruzu i zanieczyszczeń, dzięki czemu szyb zyskuje powiększony przekrój wewnętrzny i można wygodnie zamontować w nim wkład.
Montaż wkładu
Po wyfrezowaniu komina i sprawdzeniu jego drożności można zając się montażem wkładu kominowego. Wkład nie tylko uszczelnia komin, ale też wspomaga prawidłowe odprowadzanie spalin z niego. Specjaliści zawsze dobierają kształt i wymiary wkładu do danego komina. Materiał, z jakiego wykonany jest wkład, dobiera się do rodzaju domowego ogrzewania (i wydzielanych przez nie spalin). Wkład wprowadzany jest od strony dachu z użyciem napiętych lin. Wymaga podłączenia dodatkowych elementów, takich jak trójnik, wyczystka i odkraplacz. Zazwyczaj na końcu komina montowany jest jeszcze „strażak”, który zapobiega dostawaniu się do jego środka deszczu i śniegu, a także chroni instalację przed silnym wiatrem.
Profesjonalne frezowanie i uszczelnienie komina zapewnia domownikom bezpieczeństwo, a także komfort korzystania z komina na długie lata. Do wykonania tych usług warto zatrudnić doświadczoną firmę, która naprawę przeprowadzi szybko, solidnie i bezproblemowo.