Jak bardzo można poszerzyć komin?
Usługi kamieniarskie to nie tylko przeglądy i czyszczenia przewodów, choć są to na tyle ważne prace, że należy je wykonywać w określonym cyklu, inaczej możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy nadmiar sadzy odkładającej się kominie, spowodują różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym ze sposobów przywrócenia właściwego prześwitu w przewodach spalinowych jest frezowanie komina. Na czym ono polega? Czy istnieje granica możliwości jego wykonania?
Jak przebiega frezowanie komina?
Frezowanie komina, czyli powiększanie wewnętrznej jego średnicy w sposób bezinwazyjny ma na celu poprawę jakości przepływu spalin. Jest ono przeprowadzane w kilku przypadkach. Pierwszym z nich są zaniedbania wieloletnie w usuwaniu zanieczyszczeń w postaci smolistych osadów. Zaletą zabiegu poszerzania średnicy komina jest o wiele mniej skomplikowana procedura jego przeprowadzenia niż w przypadku przebudowy, czy też budowy nowego komina, co zawsze jest dużą ingerencją w strukturę budynku.
Polega ono na szlifowaniu jego średnicy — stopniowo zwiększając wewnętrzny prześwit w sposób, który pozwoliłby uchronić komin przed zniszczeniem. Ani czyszczenie, ani budowa nowego komina nie jest tak bezpieczne jak frezowanie. To także zalecany sposób na poprawę funkcjonalności komina gdy występują jakiekolwiek w nim nieszczelności. Informuje o tym np. nieprzyjemny zapach spalin, dym w środku domu, czy też w momencie modernizacja ogrzewania, czyli wymiana na piec olejowy lub gazowy.
Co jest niebezpieczne we frezowaniu komina?
Jeśli poszerzanie średnicy komina jest prowadzone przez niedoświadczoną osobę, może dojść do całkowitego uszkodzenia komina, co wpływa na bezpieczeństwo domowników. Prace frezowania można przeprowadzić, tylko gdy komin na całej długości jest drożny i jest do niego dostęp z dachu. Zastosowanie tej metody pozwala powiększyć przekrój komina o 1/3 szerokości cegły, nie naruszając statyki komina. Ze względów bezpieczeństwa nie można zbyt mocno powiększać prześwitu w kominie.