Ile kosztują usługi kominiarskie?
Usługi kominiarskie obejmują szereg różnorodnych czynności z zakresu m.in. kontroli, odbioru, konserwacji, uszczelniania, budowy i czyszczenia systemów kominowych, a także dostosowywania ich do nowoczesnych urządzeń grzewczych. To bardzo szeroki zakres prac, jaki wykonują kominiarze. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, zlecając specjaliście realizację usług kominiarskich? Co wpływa na ich wysokość? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.
Od czego zależą koszty usług kominiarskich?
Do podstawowych usług kominiarskich zaliczamy przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Ich koszt zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma przede wszystkim wysokość budynku, a także szerokość przewodów kominowych. Przy przygotowywaniu wyceny może być uwzględniona też specyfika zabudowy, czyli np. dom jednorodzinny, gdzie bierze się pod uwagę liczbę kominów, lub zabudowa wielorodzinna, w przypadku której przelicznikiem jest metr bieżący przewodów kominowych. Są to podstawowe, ale nie jedyne czynniki wpływające na to, ile zapłacimy za przegląd czy czyszczenie systemu kominowego. Oprócz tego kominiarz może uwzględnić też kwestię dostępności do przewodów czy poziom trudności i czasochłonność wykonywanych prac. Standardowo jednak średni koszt usług z tego zakresu to ok. 100-150 zł. Nie są to sumy wysokie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że regularna kontrola przewodów kominowych oraz utrzymywanie ich w czystości jest w stanie skutecznie uchronić nas przed poważnymi awariami, które mogą przyczynić się nie tylko do poważnych konsekwencji finansowych, ale i zagrażać bezpieczeństwu domowników.
Kolejną często wykonywaną usługą kominiarską jest frezowania komina. Polega ono na rozwiercaniu przewodu w celu zwiększenia jego średnicy lub montażu wkładu kominowego. W tym przypadku ceny też nie są jednorodne i zależą od takich czynników jak np. rodzaj zabudowy.
Wszelkie usługi z zakresu napraw, konserwacji czy uszczelniania kominów zależą od specyfiki prac, jakie należy wykonać w danym przypadku. Wycena najczęściej jest więc przygotowywana indywidualnie na potrzeby konkretnego klienta.