Czy każdy wkład kominowy jest kwasoodporny?
W naszym kraju chyba nikt nie wyobraża sobie budynku, który nie miałby komina. To dla nas sprawa oczywista, ponieważ w naszym klimacie instalacja grzewcza jest jedną z podstawowych rodzajów instalacji, jakie znajdują się w naszych czterech ścianach. Zdecydowana większość takich instalacji wymaga właśnie komina, czyli przewodu odprowadzającego spaliny z kotła grzewczego. Jednak sam murowany komin to nie wszystko, ponieważ znajdować musi się w nim wkład, który ma bezpośredni kontakt ze wspomnianym już kotłem. Dziś chcemy zastanowić się nad tym, czy każdy taki wkład kominowy jest kwasoodporny i dlaczego powinniśmy to wiedzieć!
Wkład kominowy – czym w ogóle jest?
Zanim jednak odpowiemy na nasze tytułowe pytanie, warto wyjaśnić, czym w ogóle są wkłady kominowe. Otóż są to bardzo ważne elementy instalacji spalinowych oraz dymowych. Ich głównym zadaniem jest uszczelnienie całego komina oraz — co najważniejsze — bezpieczne odprowadzenie spalin z całej instalacji grzewczej. Dzięki takim wkładom sam murowany komin jest dużo trwalszy, a wymagane przepisami przeglądy komina są dużo szybsze i łatwiejsze. Jednak, aby wkład kominowy faktycznie spełniał swoją funkcję, a przy tym był trwały i bezpieczny musi być odpowiednio dobrany. Dlaczego? Ponieważ to właśnie on ma bezpośredni kontakt ze spalinami, a te, w zależności od rodzaju instalacji grzewczej, różnią się od siebie przede wszystkim związkami chemicznymi, które są skutkiem ubocznym spalania kreślonego rodzaju paliwa.
Skoro wiemy już, czym są wkłady kominowe i jaką odgrywają rolę, zastanówmy się, czy każdy z nich jest kwasoodporny!
Wkłady kwasoodporne – kiedy je stosować?
Odpowiedź na zadane pytanie brzmi: nie! Nie każdy wkład kominowy musi być kwasoodporny, a wynika to z tego, o czym już pisaliśmy. Wkład bowiem powinien być dopasowany do konkretnej instalacji grzewczej oraz rodzaju spalanego paliwa. Dlatego dzielą się one na wkłady kwasoodporne oraz żaroodporne. Wkład, który nas dzisiaj interesuje, czyli ten wykonywany z blachy kwasoodpornej, stosowany jest przy kotłach opalanych gazem lub olejem opałowym. To właśnie podczas spalania takich paliw w spalinach znajduje się dużo kwasów, które — gdyby nie stal kwasoodporna — mogłyby uszkodzić cały komin! Wkłady kwasoodporne są więc bardzo ważnym elementem instalacji, w której spalane są wspomniane wyżej paliwa!