Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 91-433-69-81 kom:730 703 833 lub napisz do nas: biuro@kominiarze-szczecin.pl

Nasza historia

starzy kominiarze

 

 

Każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się jakie są jego korzenie. Wszyscy chcemy wiedzieć skąd pochodzimy, co nas skłoniło, by akurat w tym przypadku zostać kominiarzem…. Przyglądając się firmie kominiarskiej Adama Orell Usługi Kominiarskie Adam Orell możemy zauważyć, że bycie kominiarzem to w tej rodzinie, co najmniej czteropokoleniowa tradycja.  Po dłuższej rozmowie z właścicielem panem Adamem Józefem Orell  sprawa nabiera jeszcze większej pikanterii. Dochodzimy tu bowiem do roku 1900  i historii prapradziadka szóstego w linii sagi kominiarskiej.

 

Rodzinne kroniki wskazują, że od 1 czerwca 1930 roku Józef Orell urodzony we Lwowie w 1914 roku, dziadek właściciela Usług Kominiarskich Adama Orell pracował dla Franciszki Blicharskiej, wdowy po majstrze kominiarskim. Doszukując się jednak powodu, dla którego Józef został Kominiarzem, okazało się, że jego ojciec – Feliks Orell związał się z Jadwigą Blicharską – córką Franciszki Blicharskiej. Blicharscy prowadzili przedsiębiorstwa kominiarskie już w roku 1900 właśnie we Lwowie. Wiadomo również, że Babcia Franciszka zajęła się wychowaniem osieroconych dzieci Jadwigi i Feliksa. Dała im zawód i pracę u siebie. Józef – wnuk kominiarza Blicharskiego uczył się tego niezwykłego kunsztu w rodzinie swoich dziadków. Został on później przesiedlony do Krakowa, gdzie wstąpił w szeregi Związku Zawodowego i 1 czerwca 1945 roku otrzymał tytuł Kominiarza. Kontynuatorem profesji już na Pomorzu zachodnim został jego syn – Adam Ryszard, który 25 stycznia 1967 roku zdał egzamin i otrzymał tytuł Mistrza Kominiarskiego. Rozpoczął on  pracę w spółdzielni kominiarskiej.

Do pielęgnowania tradycji kominiarstwa rodzinnego przyczynił się, jak sam mówi mimo początkowych niechęci właściciel firmy, wnuk Józefa - Adam Józef. 6 grudnia 1984 roku rozpoczął naukę zawodu kominiarskiego w spółdzielni. Pod czujnym okiem ojca – Adama Ryszarda zdobywał tytuły czeladnika 3 maja 1988 roku a następnie Mistrza 21 stycznia 1993 roku. Pod koniec października 1990 roku obaj zdecydowali się na stworzenie własnego zakładu kominiarskiego. Tak powstał pomysł na Usługi Kominiarskie ORELL Adam. Firma rozpoczęła swoją działalność ponad 26 lat temu - 1 października 1990 roku. Wraz z jej rozwojem został przygotowywany do podtrzymywania tradycji kominiarstwa rodzinnego prawnuk Maciej Adam, który  25 listopada 2009 roku zdobył tytuł czeladniczy a następnie 28 lutego 2013 roku dołączył do grona Mistrzów. Wychowywany od dziecka w rodzinie kominiarskiej pasierb Adama Józefa - Mariusz również pochłonięty został przez branżę kominiarską i 9 czerwca zdobył tytuł czeladnika a 28 lutego 2013 zdał egzamin mistrzowski.

Usługi Kominiarskie Orell Adam to prężnie rozwijającą się firma zajmująca się wszystkimi dziedzinami sztuki kominiarskiej.  Jej działalność obejmuje obsługę z zakresu kontroli, odbiorów, konserwacji, frezowania oraz uszczelniania najnowocześniejszymi technikami przewodów kominowych. Są liderem w dostosowaniu kominów do nowoczesnych urządzeń grzewczych, Zajmują się także budową i czyszczeniem systemów kominowych kwaso-żaroodpornych bądź  ceramicznych. Wykonują szlamowanie masą kominową. Posiadają szereg certyfikatów jako autoryzowany wykonawca a pracownicy są systematycznie szkoleni w zakresie dostosowań nowoczesnych technologii w dziedzinie kominiarstwa.

Mistrzowie z Usług Kominiarskich Orell Adam są członkami Korporacji Kominiarzy Polskich, stowarzyszenia, które poświadcza rzetelność i fachowość świadczonych usług. Doceniając wkład włożony w zachowanie ciągłości tradycji kominiarstwa rodzinnego KKP w 2015 roku uhonorowała Adama Józefa Orell Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Kominiarstwa.