Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 91-433-69-81 kom: 730 703 833 lub napisz do nas: biuro@kominiarze-szczecin.pl

Czym jest ciąg kominowy?

Ciąg kominowy to pojęcie, które dotyczy instalacji centralnego ogrzewania takich jak kominki i kotły na paliwo stałe. Od właściwego ciągu kominowego zależy, jak sprawnie zostaną usunięte dymy na zewnątrz budynku, które powstały w efekcie spalania. O tym, co kryje się pod pojęciem ciągu kominowego oraz od jakich czynników zależy jego naturalne wytworzenie, przeczytasz w poniższym artykule.

Ciąg kominowy – co to?

Ciąg kominowy to wartość podciśnienia produkowana w sposób sztuczny lub naturalny, która pozwala na eliminację spalin lub zużytego powietrza (w przypadku wentylacji) z wnętrza budynku do atmosfery. Zjawisko to powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza w kominie oraz zimnego powietrza na zewnątrz, od jego podstawy ku wylotowi. Od ciągu kominowego zależy poprawne odprowadzenie dymu, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów kominów i ich czyszczenie przez profesjonalną firmę. Ciąg kominowy musi być nie tylko duży, ale także stabilny, stąd niekiedy komin wymaga instalacji podciśnieniowego ogranicznika.

Od jakich czynników zależy naturalny ciąg kominowy?

Pełniąc usługi kominiarskie w Szczecinie, przypominamy, że dla osiągnięcia efektywnego, naturalnego ciągu kominowego wymagane jest spełnienie określonych warunków. Z tego względu konieczne jest zachowanie różnicy temperatur spalin i powietrza na zewnątrz budynku. Znaczenie ma także wysokość komina i pole jego poprzecznego przekroju. Większą wartość ciągu osiąga się im wyższy i szerszy jest komin. Naturalny ciąg kominowy jest także zależny od konstrukcji komina oraz jego szczytu, czyli położenia względem kalenicy. Straty ciągu pojawiają się w przypadku braku izolacji komina. Duże znaczenie ma także wiatr, który sprzyja wytworzeniu dodatkowego podciśnienia w kominie. 

Wróć do bloga